Dachówka ceramiczna – idealne pokrycie dachu

Właściwe zabezpieczenie budynku przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi jest kluczowe. Można wówczas osłonić wnętrza domu, chroniąc je przed opadami atmosferycznymi oraz silnym wiatrem. Dodatkowo odpowiednie pokrycie dachowe pozytywnie wpływa na estetykę budynku, zwiększając jego walory estetyczne.

Dachówka ceramiczna na dach domu jednorodzinnego

Jednym z najczęściej wybieranych materiałów budowlanych do pokrycia dachu jest dachówka ceramiczna. Wyróżnia się bardzo wysoką wytrzymałością. Dachówki ceramiczne można wykorzystywać przez bardzo wiele lat i to bez jakichkolwiek oznak uszkodzeń, pęknięć, zużycia czy zniszczenia. Niestety tego typu rozwiązanie posiada również wady. Przede wszystkim dachówki ceramiczne wyróżniają się bardzo wysoką cenę zakupu. Dodatkowo jest to materiał stosunkowo ciężki, co stanowi problem nie tylko podczas transportu, lecz także montażu. Co więcej wysoka waga dachówek ceramicznych sprawia, że konstrukcję dachu musi być dodatkowo wzmocniona, między innymi przez zastosowanie mocnej więźby. To także przynosi dodatkowe koszty na etapie tworzenia konstrukcji dachowej. Wysokie ceny oraz utrudniony montaż sprawia, że blachodachówki ceramiczne nierzadko zastępowane są lżejszymi materiałami, takimi jak gont bitumiczny lub blacha.

Alternatywą może być także blachodachówka modułowa

Jest to bardzo lekkie pokrycie, proste w montażu oraz transporcie. Nieduża waga blachodachówek nie jest obciążeniem dla konstrukcji budynku, przez co nie ma konieczności dodatkowego wzmacniania konstrukcji dachu. W takiej sytuacji dach jest również w stanie wytrzymać znacznie większy ciężar, między innymi zalegającego z zimą śniegu.