Nowoczesne wylewki betonowe – jak wykonać?

Wylewkami betonowymi nazywa się potocznie podkład podłogi w mieszkaniu lub domu. Może być to także określenie na posadzkę w piwnicy. Jest to zatem zaprawa cementowa o charakterystyce półsuchej.

Wylewki betonowe – funkcjonalność oraz wysoka jakość

Tworząc wylewkę betonową należy pamiętać, aby starannie zweryfikować czy wszystkie składniki zostały dodane w odpowiednich proporcjach. Jest to podstawą dla uzyskania najlepszej jakości wylewki, a także trwałości i odporności na pęknięcia.

Podstawą do efektywnego tworzenia wylewki jest również staranność oraz dbałość o najmniejsze szczegóły. Najczęściej wylewki betonowe tworzony się dzięki połączeniu składników w następujących proporcjach. Jest to zatem 25 kg cementu, 40 kg żwiru, 25 kg piasku, 10 l wody, a także jedna szklanka plastyfikatora. Podana ilość składników jest wystarczająca na położenie jednego metra kwadratowego o grubości około 6 cm. Przed wykonaniem wylewki należy odpowiednio przygotować podłoże. W przypadku pomieszczeń użytku codziennego wykorzystuje się wylewki wraz z izolacją ze styropianu. Styropian ten musi być odpowiednio twardy oraz musi wyróżniać się bardzo niskim poziomem nasiąkliwości. Natomiast pomiędzy kondygnacjami stosuje się styropian akustyczny, lub opcjonalnie wełnę mineralną. Wówczas uzyskuje się izolacje dźwiękową pomiędzy poziomami. Po przygotowaniu podłoża można przystąpić do mieszania składników niezbędnych na wylewkę.

Najczęściej realizuje się to w betoniarce, aby uzyskać idealną konsystencję i dobre połączenie. Kolejnym krokiem jest przystąpienie do wylania betonu na podłoże. Niezbędne jest również odpowiednie wyrównanie wylewki. Ma to ogromne zmęczenie na późniejszych etapach prac wykończeniowych.