Niepowtarzalne wnętrza w stylu skandynawskim

Styl skandynawski narodził się w Północnej Europie. Wyróżnia się przytulnymi wnętrzami oraz ciepłymi dodatkami. Skandynawowie bardzo cenią ciepłe tekstylia, takie jak plecione koce czy też świece zapachowe. Są to zatem jedne z bardziej charakterystycznych cech stylu skandynawskiego.

Styl skandynawski – klimatyczne wnętrza

Wnętrza w tym stylu wyróżniają się jasną oraz bardzo stonowaną kolorystyką. Najczęściej są to szarości, biele, a także odcienie ziemi, taki jak beże, brązy, khaki oraz żółcienie. Możliwe są również połączenia z nieco mocniejszymi kolorami takimi jak czerwień. Najczęściej zielone akcenty wprowadzane są z kolei dzięki żywej roślinności. Wnętrza w stylu skandynawskim wyróżniają się takimi cechami jak prostota, minimalizm, ekologia oraz funkcjonalność. Dominującym materiałem jest drewno. Najbardziej pożądane jest z kolei to, które posiada liczne sęki, pęknięcia, a także mocno zaznaczone słoje. Drewno występuje zarówno w naturalnej kolorystyce jak i w bieli. Wszechstronne zastosowanie drewna w stylu skandynawskim sprawiło, że wnętrza stały się przytulne, ale także wyrażają przekonanie co do naturalnych rozwiązań. Poza meblami drewnianymi występują również meble tapicerowane. Powszechnie stosowane są subtelne sofy na drewnianych nóżkach. Natomiast tkaniny stosowane we wnętrzach to len, bawełna oraz wełna.

Kluczowym elementem przestrzeni jest również odpowiednie oświetlenie. Jasne wnętrza optycznie powiększają przestrzeń. Dlatego dla uzyskania odpowiedniej ilości światła stosuje się kilka punktów świetlnych w każdym wnętrzu. Światło powinno być natomiast ciepłej barwy, aby dodać przytulnego charakteru wnętrzom.